Nie szybko – nie dali rady… vacatio legis ustawy o prawach konsumenta krótsze niż 6 miesięcy ?

Jak wspominałem kilkanaście miesięcy temu ( Odstąpienie od umowy w terminie 14 dni – Dyrektywa 2011/83/UE i nieuchronne zmiany w prawie konsumenckim) nowelizacja prawa konsumenckiego wdrażająca Dyrektywę 2011/83/UE powinna zostać uchwalona do dnia 13 grudnia 2013 r.. Choć prace legislacyjne są coraz bardziej zaawansowane, już wiemy, że nie uda się dochować tego terminu.

W piśmie przewodnim do ostatniego projektu ustawy o prawach konsumenta – przeznaczonym na wigilijne posiedzenie Rady Ministrów, jak również w uzasadnieniu do tego projektu (strona 11) znajduje się wyraźne wskazanie, by zachować wymagany przez Dyrektywę 2011/83/UE termin wejścia w życie nowo projektowanych przepisów, a więc dzień 13 czerwca 2013 r.. Postulat ten wskazuje, by termin zachować niezależnie od wydłużenia się prac legislacyjnych, co oznacza, że odbędzie się to kosztem skrócenia vacatio legis. 

Nie chcę  w tym miejscu rozważać dlaczego nie można wdrożyć na czas czegoś czego konieczność wdrożenia jest wiadoma do tak dawna. Warto jednak zastanowić się jakie znacznie ma ta informacja dla przedsiębiorców ?

Planowane zmiany mają doniosły charakter i będą wymagały wdrożenia w zasadzie przez wszystkie podmioty działające w relacjach B2C, a w szczególności podmioty prowadzące sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość. Skrócenie czasu vacatio legis oznacza, że czas na wprowadzenie zmian będzie krótszy i już teraz warto o nich pomyśleć oraz dodać do noworocznych postanowień.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Na Szybko, Ustawa o prawach konsumenta, Warto Wiedzieć i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*