Na szybko – ustawa o prawach konsumenta jednak z 6 miesięcznym vacatio legis

W toku prac legislacyjnych na ustawą o prawach konsumenta na posiedzeniu Komisji Gospodarki (która obradowała w tej kwestii w dniach 23 i 24 kwietnia 2014 r.) doszło do jednogłośnego wydłużenia vacatio legis ustawy oraz dostosowania go do założeń Dyrektywy 2011/83/UE.

Vacatio legis będzie wynosić 6 miesięcy, co stanowi świetną wiadomość dla przedsiębiorców, ponieważ istniało spore ryzyko skrócenia tego okresu do 3 miesięcy, o czym pisałem tutaj.

Biorą pod uwagę przebieg procesu legislacyjnego możemy spodziewać się wejścia w życie nowych przepisów „pod choinkę” 2014 r. lub z początkiem roku 2015, a ostatecznej wersji ustawy prawdopodobnie na wakacje.

Zwracam szczególną uwagę na ww. terminy, gdyż wiele przekazów medialnych, w tym komentarzy pochodzących od prawników, w dalszym ciągu wskazuje datę 13 czerwca 2013 r. , jak datę radykalnych zmian dla polskiego przedsiębiorcy. Jest to błąd, który wynika z odwoływania się do samej Dyrektywy, bez odniesienia do trwających prac legislacyjnych. Data ta pojawia się w licznych publikacjach prasowych, reklamach szkoleń, a nawet na prowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów  stronie informacyjnej dot. handlu elektronicznego ezakupy.uokik.gov.pl (zapraszam do zapoznania się z Pytaniami i Odpowiedziami). Polski konsument w relacji z polskim przedsiębiorcą nie będzie korzystał z szerszych uprawnień od 13 czerwca 2014 r.. , a najwcześniej jakieś pół roku później.

Korzystając z okazji pod linkiem zamieściłem sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o projekcie ustawy z dnia 2 kwietnia 2014 r. , które zawiera najaktualniejszy ujednolicony tekst projektu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Na Szybko i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Na szybko – ustawa o prawach konsumenta jednak z 6 miesięcznym vacatio legis

  1. Tak tylko dodam, że ostatnio link do ujednoliconego projektu ustawy nie jest już aktualny, bo przecież wprowadzono do niego zmiany na posiedzeniu Komisji Gospodarki (w tym wydłużono vacatio legis).

    • Jasne, sprawozdanie jest z 2 kwietnia i nie uwzględnia wielu zmian, w tym wynikających z opinii dot. jakości legislacyjnej projektu, ale to chyba wciąż najbardziej ujednolicony tekst projektu zamieściłem go gdyż sporo osób korzysta z jeszcze starszego projektu rządowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*