Na Szybko

Na szybko – Sprzedawco bezpośredni – chcesz wiedzieć co szykuje dla Ciebie Prezes UOKIK ?

By 20 września 201224 września, 2012No Comments

W dniu 31 sierpnia 2012 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował Raport powstały w wyniku analizy ryku sprzedaży bezpośredniej. Analiza była częścią akcji „Senior na zakupach”.

Raport powstał w oparciu o ankiety przesyłane wybranej grupie przedsiębiorców, z uwzględnieniem zgłoszeń od organów ochrony praw konsumentów. O zasadach wypełniania ww. ankiet pisałem już na Blogu

Sam Raport to źródło wielu ciekawych informacji dot. stosowanych regulacji oraz praktyk uznanych za nieuczciwe. Uważam, że jest to lektura obowiązkowa dla osób zjamujacych się profesjonalną obsługą prawną branży B2C.

Nie chcę w tym miejscu komentować treści Raportu, choć z wieloma stwierdzeniami tam zawartym się nie zgadzam. Moją intencją jest natomiast zwrócenie uwagi na Załącznik nr 1 .  Zawiera on wykaz postulowanych działań w stosunku do kontrolowanych przedsiębiorców. A więc: Sprzedawco bezpośredni – jeśli wypełniłeś ankietę UOKIK i chcesz wiedzieć czego spodzewać się w najbliższej przyszłości, zerknij do Załącznika nr 1 do Raportu. 

Często warto podjąć działania wyprzedzające w stosunku do zaplanowanych tam posunięć Prezesa UOKIK.

Na marginesie konsekwentnie (szerzej tutaj) uważam, że publikacje tego rodzaju (uzyskiwane na podstawie ogólnej analizy rynku) powinny być anonimizowane, szczególnie jeśli nie jest jeszcze przesądzone w jakimkolwiek postępowaniu czy wątpliwości zawarte w Raporcie są zasadne.

Zostaw komentarz

*